niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commerceMarża i narzut – jak obliczyć?

Marża i narzut – jak obliczyć?

Rozpoczynając swoją działalność w sklepie internetowym, na pewno stoisz przed pytaniem jaką marżę nałożyć i jaki narzut na produkty. Są to dwa oddzielne pojęcia, a znajomość ich zdecydowanie ułatwi sprawę w wyliczaniu cen produktów czy usług. 

Marża to wskaźnik, dzięki któremu jesteś w stanie wyliczyć rentowność swojego sklepu internetowego jak i stacjonarnego. Jest to zysk ze sprzedaży danych towarów bądź usług. Dzięki marży dowiesz się, ile tak naprawdę produktów musisz sprzedać, aby osiągnąć wyznaczony cel oraz zauważysz, na których produktach zarabiasz najwięcej. Najprościej mówiąc, marża jest to różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu od producenta.  

Przykładowo: 

Truskawki kupujesz od producenta za 5 zł, a sprzedajesz je po 10 zł. 

Marża: 10 zł – 5 zł = 5 zł 

Przy wyliczaniu marży dla swoich usług czy towarów nie zapomnij o doliczeniu podatku VAT. Wszystkie ceny na Twoim sklepie internetowym muszą być w kwocie brutto. 

Narzut jest to kwota, którą dodajesz do zakupionego towaru i za którą finalnie sprzedajesz. Wyraża się go procentowo jako nadwyżkę ceny ponad koszt zakupu. Najprościej mówiąc jest to stosunek ze sprzedaży danego produktu do ceny jego zakupu, wyrażony w procentach. 

Przykładowo: 

Kupujesz towar za 80 zł, a sprzedajesz za 100 zł. Zysk ze sprzedaży wynosi 20 zł.  

Narzut: (20/80) * 100% = 25% 

Prowadząc sklep internetowy nie możesz mylić obydwóch pojęć. W przypadku nie znajomości bądź niepełnego rozumienia każdego z pojęć możesz zostać odebrany przez klientów jako nieprofesjonalista. Jest to podstawowa wiedza przy prowadzeniu sprzedaży. Jeśli będziesz mylił te dwa pojęcia to możesz mieć problem z wyliczeniem swojego zysku. Skompromitujesz się nie tylko przed klientami, ale możesz doprowadzić do kłopotów finansowych w firmie. 

Znajomość tych dwóch pojęć jest tak samo ważna, jak posiadanie profesjonalnej dokumentacji w sklepie internetowym, na którą składają się regulamin sklepu internetowego a także polityka prywatności oraz polityka plików cookies. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments