niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commerceOdstąpienie od umowy przez podróżnego

Odstąpienie od umowy przez podróżnego

Ustawa o usługach turystycznych daje podróżującym wiele uprawnień, w tym możliwość odstąpienia od umowy. Każdy podróżujący może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem. Kupujący może skorzystać z tego uprawnienia, ale musi liczyć się z tym, że: 

  • w niektórych przypadkach będzie musiał uiścić odpowiednią opłatę za to odstąpienie na rzecz organizatora. Wysokość takiej opłaty nie może zostać przez organizatora ustalona w sposób dowolny. Zazwyczaj są to ustalone kwoty odgórnie, w zależności od momentu wypowiedzenia umowy, im dalej od rozpoczęcia umowy, tym niższa opłata; 
  • Sytuacja zmienia się, gdy kupujący musi odstąpić od umowy w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym umowy oraz jego najbliższym sąsiedztwie. W takim przypadku kontrahent nie musi ponosić żadnych opłat;  
  • Zawierając umowę ze sprzedawcą usług turystycznych poza lokalem przedsiębiorstwa, kupujący ma prawo odstąpić od umowy w okresie 14 dni od jej zawarcia, nawet bez podawania przyczyny (sprzedający powinien w wyraźnie wpisać to w regulamin swojego sklepu internetowego). 

odstąpienia od umowy może skorzystać nie tylko podróżny, ale także organizator imprezy turystycznej w następujących przypadkach: 

  1. Wystąpienia nadzwyczajnych i nieuniknionych wydarzeń;
  2. W przypadku mniejszej ilości chętnych na udział w imprezie turystycznej (minimalna ilość osób podana w zawartej umowie) – w takim przypadku organizator ma określoną liczbę dni na poinformowanie swoich klientów:  
  • 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, która twa ponad 6 dni; 
  • 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, która trwa 2-6 dni; 
  • 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, która trwa mniej niż 2 dni. 

W przypadku wystąpienia któregoś z przypadków, organizator zobowiązany jest do oddania wszystkich wpłat (bez pobierania dodatkowych opłat) w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy. 

Całość można przeczytać w Art. 47 Ustawy o Imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments