niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commercePrezes UOKiK - jakie decyzje może podjąć?

Prezes UOKiK – jakie decyzje może podjąć?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dzięki swoim uprawnieniom może między innymi podejmować i wydawać różne decyzje dotyczące przedsiębiorców, na przykład: 

  1. Decyzje w sprawach praktyk, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów: 

Są to wszystkie bezprawne działania przedsiębiorcy, które naruszają interesy konsumentów i przy tym odbywają się bez wiedzy konsumentów: 

  • Stosowanie klauzul niedozwolonych;
  • Nieudzielenie prawdziwej i pełnej informacji o danym produkcie czy usłudze; 
  • Reklamy wprowadzające w błąd.

W przypadku zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk, Prezes UOKiK nie musi w tej sytuacji podejmować żadnej decyzji. Natomiast jeśli dojdzie do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, Prezes UOKiK może nałożyć karę w wysokości nawet 10% rocznego przychodu uzyskanego w poprzednim roku rozliczeniowym. 

  1. Decyzje w sprawach praktyk ograniczających konkurencje: 

Zadaniem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest przede wszystkim dbanie o właściwe funkcjonowanie konkurencji. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Konkurencji i Konsumentów niedozwolone jest nadużywanie pozycji dominującej poprzez na przykład narzucanie nieuczciwych cen (zbyt niskich lub zbyt wysokich). 

Prezes UOKiK opublikował wyjaśnienia i wytyczne, które mogą pomóc w poznaniu zasad i postępowań prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w odniesieniu do podejmowania decyzji przez Prezesa. Warto zapoznać się z zapisami, aby w przyszłości posiadać wiedzę przy prowadzonym postępowaniu przez UOKiK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments