niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commerceRegulamin sklepu internetowego - najczęściej popełniane błędy przy jego tworzeniu

Regulamin sklepu internetowego – najczęściej popełniane błędy przy jego tworzeniu

Regulamin sklepu internetowego czy serwisu jest obowiązkowym elementem. Warto zadbać o to, by był to profesjonalny regulamin niezawierający błędów i niedomówień. W internecie przedsiębiorcy internetowi często stosują klauzule niedozwolone niekoniecznie wiedząc o tym, że je stosują. Jak mówi większość prawników – “nieznajomość prawa szkodzi”. Zatem jak uniknąć stosowania klauzul niedozwolonych i nie popełniać błędów przy tworzeniu regulaminu sklepu internetowego?  

W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęściej popełniane błędy w zapisach regulaminu sklepu internetowego oraz to, jak się przed nimi ustrzec. 

Błąd 1: Kopiowanie innego regulaminu 

Regulamin podlega prawu autorskiemu. Jak każde dzieło podlega również ochronie własności intelektualnej. Nie można kopiować regulaminu i zamieszczać go na swojej stronie. Jeśli chcesz mieć profesjonalny regulamin sklepu internetowego, skorzystać z pomocy fachowców. Nigdy nie kopiuj – unikniesz wtedy ponoszenia kary za naruszenie praw autorskich oraz czynu nieuczciwej konkurencji. 

Błąd 2: Stosowanie klauzul niedozwolonych 

Klauzule niedozwolone to zapisy umowy zawieranej z konsumentem, które są nieuzgodnione indywidualnie, naruszają interesy konsumenta i są sprzeczne z dobrymi obyczajami. Posiadanie takich klauzul w regulaminie sklepu internetowego to rażący błąd. Co miesiąć UOKiK publikuje nowe klauzule niedozwolone, dlatego warto być na bieżąco, aby uniknąć błędów w regulaminie sklepu internetowego. Aby uniknąć zapisu takich klauzul w regulaminie najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy.  

Błąd 3: Cały czas ten sam regulamin sklepu internetowego 

Kolejnym błędem jest brak zmian w regulaminie. Za każdym razem, kiedy wchodzi nowa ustawa, czy nawet zmiana w obecnej, przedsiębiorca musi dostosować regulamin sklepu internetowego do obowiązującego prawa. Nie można napisać raz regulaminu i korzystać z niego cały czas. Niezbędne są aktualizacje. Obserwowanie zmian i wejścia nowych klauzul niedozwolonych wymaga poświecenia dużej ilości czasu. Aby zaoszczędzić na czasie i mieć pewność, że regulamin sklepu internetowego jest “na czasie” dobrze skorzystać z fachowej pomocy.  

Błąd 4: Regulamin sklepu internetowego napisany niezrozumiale 

Każdy regulamin sklepu internetowego musi być napisany prostym i łatwym w zrozumieniu językiem. Czytający musi zrozumieć każdy fragment zapisany w treści regulaminu. Należy unikać zawiłej i niezrozumiałej treści. Ważne, aby wszystko było wyraźnie zaznaczone, ale też nie przesadnie.  

Błąd 5: Regulamin sklepu internetowego innej firmy jako wzorzec 

Jest to najgorsze rozwiązanie ze wszystkich. Wzorując się na innej firmie i jeszcze nie znając prawa można poważnie zaszkodzić swojej działalności. Często małe firmy wzorcują się na dużych i sami tworzą regulamin sklepu internetowego z myślą, że tak będzie dobrze. Nic bardziej mylnego, nie mają oni świadomości, że duża firma a mała to zupełne co innego, nie mówiąc już o charakterystyce danego przedsiębiorstwa. Regulamin sklepu internetowego musi być dobrany pod branże i dostosowany do obowiązującego prawa. Przedsiębiorca powinien również rozumieć wszystko to co w regulaminie zawarte jest aby uniknąć niepotrzebnych niedomówień. 

Aby uniknąć wymienionych błędów oraz wielu innych warto zlecić napisanie regulaminu firmie, która profesjonalnie się tym zajmuje. Firma ta nie tylko stworzy regulamin dopasowany do Twojego przedsiębiorstwa, ale również będzie dbała o jego aktualizację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments