niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commerceRegulamin Twojego sklepu internetowego od profesjonalistów - dlaczego warto skorzystać?

Regulamin Twojego sklepu internetowego od profesjonalistów – dlaczego warto skorzystać?

Część 1 Sprzedaż B2B – wyłączenie rękojmi  

Zawartość regulaminu dla sklepu internetowego w głównej mierze opiera się na przepisach obowiązującego prawa w Polsce.  Zapisy te często każdy przedsiębiorca chciałby zmienić na swoją korzyść. Niestety, część dotycząca konsumenta bardzo rzadko może ulec zmianie.  Zupełnie odwrotnie jest podczas sprzedaży klientowi, czyli przedsiębiorcy. Po dokładnym zapoznaniu się z przepisami, można zauważyć, iż w art. 558 §1 Kodeksu Cywilnego „Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.”, czyli w relacji B2B można wyłączyć rękojmie, a co za tym idzie, sprzedawca nie będzie ponosił odpowiedzialności względem kupującego (przedsiębiorcy) za wady fizyczne sprzedanego produktu.  

Wyłączenie rękojmi względem przedsiębiorcy nie oznacza wyłączenia równocześnie reklamacji. Klient ma prawo skorzystać z reklamacji zakupionego produktu, jednak w tym przypadku przedsiębiorca musi wykazać poniesioną szkodę oraz to, że bezpośrednim skutkiem tej szkody jest nienależyte wykonanie lub niewykonanie zawartej umowy kupna-sprzedaży przez sprzedawcę. W takim przypadku odpowiedzialność sprzedawcy jest o wiele mniejsza. 

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi trwa zawsze dwa lata od momentu otrzymania produktu przez konsumenta. W tym czasie ma on prawo do obniżenia ceny za zakup, wymiany na nowy, naprawy oraz całkowitego zwrotu pieniędzy po złożeniu odpowiednich dokumentów, czyli formularza reklamacji.  

Aby sprzedawca mógł skorzystać z tego typu “udogodnienia”, należy zapisać to w jasny i zrozumiały sposób w regulaminie. Profesjonalny regulamin sklepu internetowego, który jest zgodny z przepisami prawa oraz jednocześnie zabezpiecza sprzedawcę wykorzystując możliwości zawarte w tych przepisach, to idealne zadanie dla naszego serwisu UczciwyRegulamin.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments