niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commerceSprzedaż alkoholu w sieci – czy to jest legalne?

Sprzedaż alkoholu w sieci – czy to jest legalne?

Sprzedaż alkoholu w Polsce jest możliwa jedynie po uzyskaniu specjalnej koncesji. Obecnie mamy 3 rodzaje takiej koncesji: 

  • Powyżej 18 % zawartości alkoholu; 
  • Od 4,5 % do 18 % zawartości alkoholu (wyłączając piwo);
  • Napoje do 4,5 % zawartości alkoholu i piwo.  

Zgodnie z przepisami tylko niektóre sklepy, mogą otrzymać pozwolenie na sprzedaż napojów wyskokowych. Wszystko to dotyczy sklepów, w których transakcja jest dokonywana „na miejscu” czyli w punkcie sprzedaży – zgodnym z informacjami zawartymi w koncesji. 

Sklep stacjonarny sprzedający alkohol posiada koncesje – czy może z niej korzystać otwierając sklep internetowy? 

Otóż koncesja, tak jak to wcześniej zostało wspomniane działa jedynie w punkcie sprzedaży, czyli sklepie stacjonarnym. Podczas takiej transakcji można legalnie sprawdzić, czy klient jest pełnoletni oraz czy nie jest pod wpływem alkoholu. Takich czynności niestety nie można sprawdzić dokonując sprzedaży w sklepie internetowym. Powołując się na wyrok (sygn. II GSK 431/10) NSA z dnia 14 kwietnia 2011 r, koncesja jest przypisana bezpośrednio do danej lokalizacji sklepu, dodatkowo wyrok ma na celu ograniczenie możliwości zakupu napojów wyskokowych.  

Jedyna opcja sprzedaży w sklepie internetowym, to taka, w której kupujący zamawia produkty w sieci a odbiór zamówienia odbywa w miejscu sprzedaży, czyli sklepie stacjonarnym, po sprawdzeniu pełnoletności oraz czy kupujący nie jest pod wpływem alkoholu. Regulamin sklepu internetowego takiego sprzedawcy powinien mieć zawartą informację o możliwości dokonania takiego zakupu. Umowa sprzedaży jest zawierana w miejscu, które posiada koncesję umożliwiającą sprzedaż danego produktu alkoholowego.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments