niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównadropshippingWłasny sklep internetowy działający jako dropshipping czy franczyza?

Własny sklep internetowy działający jako dropshipping czy franczyza?

Chcesz zostać przedsiębiorcą, ale stoisz przed wyborem czy zrobić to na własną rękę czy może działać jako franczyza? Nie jest to z pewnością łatwa decyzja, ale obydwie formy są warte rozeznania.

Franczyza to system sprzedaży usług czy towarów, który opiera się na ściśle określonych zasadach i współpracy między dwoma przedsiębiorstwami – franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą. Jest to idealne rozwiązanie do osób, które chciałyby rozpocząć działalność w Internecie, ale nie znają podstaw e-commerce. Franczyza daje duże poczucie bezpieczeństwa, ponieważ firma, która umożliwia wzięcie franczyzy osiąga sukcesy sprzedażowe i chce jeszcze bardziej rozwijać swoją markę. Na rozpoczęcie biznesu nie potrzeba dużego kapitału. Prowadzenie działalności w modelu franczyzy nie wymaga stawiania sklepu od podstaw, analizy rynku czy znalezienia odpowiedniego pomysłu. Z drugiej strony natomiast taki biznes ma tez wady, nie będziesz posiadać własnej marki i musisz podporządkować się pod ustalenia franczyzodawcy.

Dropshipping jest to model sprzedażowy, dzięki któremu nie ma potrzeby magazynowania towaru i wysyłki towaru. Wybierając ten model prowadzenia działalności nie trzeba wnosić ogromnego kapitału na start, nie trzeba wynajmować magazynu, aby trzymać towar i nie potrzeba pracowników magazynowych. Dzięki integracji z hurtownią, z którą podpisujesz umowę możesz w łatwy sposób zarządzać sprzedażą. Po otrzymaniu zamówienia na swoim sklepie internetowym, zlecasz jego wysyłkę na wskazany adres hurtowni, z którą współpracujesz. Nie musisz zatrudniać wiele osób. Jest to dobry model, ponieważ nie trzeba wkładać pieniędzy w towar, płaci się za dokładną ilość zakupionego towaru. Jednakże jak wszystko ma to swoje wady, nie ma się pełnej kontroli nad wysyłanymi paczkami z magazynu. Nie można dopilnować, aby wysyłane było wszystko najlepszej jakości i przede wszystkim na czas.

Różnice między franczyza a dropshippingiem:

 FranczyzaDropshipping
Koszty początkoweDość wysokie koszty – opłata wstępna, najem lokalu, marketing, pracownicy, opłaty skarboweNiskie koszty – nie trzeba wykładać pieniędzy na zakup towaru, konieczność zakupu oprogramowania, które pomoże w tym trybie pracy, nie potrzeba wielu pracowników
Zyski ze sprzedażyMusisz podzielić zysk między franczyzodawcę a franczyzobiorcęCały zysk jest dla Ciebie
RyzykoDość wysokie – musisz mieć sklep tak długo jak umowa obowiązuje, musisz liczyć się z sytuacją, w której franczyzodawca może zbankrutowaćNiskie ryzyko, w każdym momencie można zamknąć sklep
Kontrola w prowadzonych działaniachMusisz opierać się na podpisanej umowie z franczyzodawcą, nie możesz wnosić swoich zmianMożesz decydować o wszystkim, bez kontaktowania się z drugą osobą, sklep należy do Ciebie
UmowaPodpisana umowa z franczyzodawcą na czas nieokreślony lub ściśle określony.Umowy podpisuje się jedynie z hurtowniami, z którymi chcesz nawiązać współpracę.

Zarówno franczyza jak i dropshipping mają swoje wady i zalety. Jedynie po wnikliwej analizie można wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Dokładne rozeznanie się na rynku pozwoli podjąć decyzje odnośnie modelu prowadzonej działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments