niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commerceZałożenie własnej firmy - najważniejsze aspekty

Założenie własnej firmy – najważniejsze aspekty

O swojej firmie marzy wielu ludzi. Jednak większość z nich nie posiada podstawowej wiedzy w tym temacie i zazwyczaj na marzeniach się tylko kończy. W praktyce jednak założenie firmy nie wydaje się tak trudne. W dzisiejszym artykule spróbujemy nieco przybliżyć ten temat. 

Jaką formę działalności wybrać? 

W Polsce mamy kilka dostępnych form prowadzenia działalności. Należą do nich: 

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza;
  • Spółka cywilna; 
  • Spółka jawna; 
  • Spółka komandytowa; 
  • Spółka komandytowo-akcyjna; 
  • Spółka akcyjna;
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o). 

Pierwsze dwie formy prowadzenia działalności gospodarczej wydają się najłatwiejsze na start. Nie wymagają ponoszenia wielkich kosztów przy rozpoczęciu. W jednoosobowej działalności można prowadzić uproszczoną księgowość (dla kogoś, kto nie miał styczności z księgowością jest do wielki przywilej). Osoba, która zdecyduje się na właśnie taką formę prowadzenia działalności może skorzystać z oferty ZUS, jaką są niższe składki z tytułu ZUS przez pierwsze 24 miesiące lub skorzystać z pomocy “de minimis”. 

Spółka cywilna to firma, w której muszą już być co najmniej dwie osoby – dwóch wspólników. Również muszą być to osoby pełnoletnie. Spółka to dobra opcja do prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ kiedy jeden ze wspólników jest chory, czy potrzebuje wolnego – drugi może pracować. Wspólnicy odpowiadają wspólnie swoimi prywatnymi majątkami. Tak samo jak jednoosobowe działalności gospodarcze, mogą korzystać z uproszczonej księgowości i mogą korzystać również z ulg na składki ZUS. 

Pozostałe formy prowadzenia działalności są już bardziej skomplikowane. Podczas zakładania wymagają więcej formalności oraz sporego kapitału na start. Rejestracja obywa się w KRS. 

Spółka jawna to forma prowadzenia działalności, w której również muszą być dwie osoby – wspólnicy. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej. Nie ma wymogu posiadania minimalnego kapitału w momencie zakładania spółki. Każdy ze wspólników reprezentuje spółkę. Obydwoje odpowiadają swoim prywatnym majątkiem. Zawierając spółkę jawną niezbędnym elementem jest pisemna umowa wspólników, w innym przypadku umowa jest nieważna.  

Spółka komandytowa to również minimum dwie osoby, z których jedna jest komandytariuszem a druga komplementariuszem (odpowiada za zobowiązania spólki całym swoim majątkiem). Nie ma tu obowiązku wniesienia kapitału zakładowego. Komplementariusz może reprezentować spółka samodzielnie, a komandytariusz jedynie jako pełnomocnik. Umowa spółki komandytowej musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Obowiązkowa jest tu pełna księgowość.  

Spółka komandytowo-akcyjna również potrzebuje minimum dwóch osób – komplementariusza i akcjonariusza. Minimalny kapitał zakładowy to 50 000 zł. Komplementariusz ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Spółkę reprezentują komplementariusze, akcjonariusze jedynie jako pełnomocnicy. Umową takiej spółki jest statut, który powinien mieć formę aktu notarialnego. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.  

Spółka akcyjna to forma prowadzenia działalności, którą może założyć jeden lub większa liczba podmiotów prawnych: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale posiadające zdolność prawną. Nie może jej założyć jedynie akcjonariusz. Spółka akcyjna ma prawo do emisji akcji na giełdach papierów wartościowych. Kapitał wymagany to 100 000 zł. Spółka akcyjna odpowiada władnym majątkiem za zobowiązania wobec spółki. Spółkę reprezentuje Zarząd albo prokurent. Umową takiej spółki jest również statut, który powinien mieć formę aktu notarialnego. Wymagana pełna księgowość, roczne raporty finansowe oraz audyt.  

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jednego lub więcej wspólników. Kapitał początkowy to 5 000 zł. Spółka odpowiada za zobowiązania całym majątkiem. Spółkę reprezentuje zarząd oraz prokurent. Umowa spółki musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, chyba że spółka rejestrowana jest za pomocą Internetu. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości oraz sprawozdania finansowe.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments