niedziela, 4 czerwca, 2023
portal sprzedawcy
Strona głównae-commerceZlecić czy samodzielnie wykonać stronę internetową?

Zlecić czy samodzielnie wykonać stronę internetową?

Wielu początkujących przedsiębiorców staje przed decyzją o stworzeniu własnej strony internetowej. Dziś bez wątpienia jest to już podstawa obecności firmy w internecie i oznaka profesjonalizmu. Stronę internetową można założyć na wiele sposobów, od samodzielnego jej zbudowania, poprzez zlecenie wykonania witryny web developerowi lub agencji interaktywnej. Jak podjąć właściwą decyzję? Rozważmy obie możliwości. 

Zanim jednak przejdę do analizy samodzielnego budowania strony i zlecania jej specjaliście, należy odpowiedzieć na jedno pytanie. 

Czy każdy jest w stanie zbudować stronę?

Tak, lecz nie każdy zrobi to w tym samym tempie. Budowa strony co prawda nie wymaga od nas zaawansowanej wiedzy technicznej, umiejętności programowania i projektowania, lecz mimo wszystko do osiągnięcia sukcesu potrzebujemy kilku umiejętności. 

Przede wszystkim przyda ci się umiejętność skutecznego wyszukiwania informacji w internecie, bo to właśnie w sieci znajdziesz mnóstwo bezpłatnych, przydatnych materiałów i wskazówek.

Podczas procesu tworzenia dobrze jest być także cierpliwym i wytrwałym, ponieważ samodzielnie budowanie strony to często pokonywanie różnych trudności metodą prób i błędów.

Przydatna, choć nie niezbędna, będzie także znajomość języka angielskiego na poziomie, który pozwoli ci na czytanie dokumentacji motywów i wtyczek, a także wyszukiwania informacji w tym języku.

Czego jeszcze potrzebujesz do zbudowania strony WWW?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się stronę zlecić, czy też wykonać samodzielnie, będziesz potrzebować kilku niezbędnych elementów.

1. Domena – to nazwa strony internetowej. Powinna być krótka, łatwa do zapamiętania, a najlepiej wprost kojarząca się z nazwą naszej firmy lub produktu / usługi, którą sprzedajemy.
Koszt rejestracji domeny na rok to w LH.pl ok. 10 zł. 

2. Hosting – to miejsce na pliki strony, pakiet przestrzeni na dysku serwera, wraz z usługą zarządzania (wsparcia ze strony supportu hostingu). Koszt zakupu hostingu na rok to cena rzędu 30-100 zł. Sprawdź ofertę hostingu pod WordPressa w LH.pl i zakup pakiet KIWI już za 37,50 zł na rok!

3. Certyfikat SSL – to podstawowe zabezpieczenie komunikacji między przeglądarką, a serwerem. Strona z certyfikatem SSL wyświetla się w przeglądarce jako bezpieczna. Certyfikat można włączyć bezpłatnie. Przy wyborze hostingu warto sprawdzić, czy darmowy SSL oferowany jest w pakiecie. 

Na czym najlepiej zbudować stronę? 

Najpopularniejszym silnikiem do budowania stron WWW jest WordPress, bezpłatne oprogramowanie z otwartą licencją. Stronę tworzoną w oparciu o WordPressa możesz dostosować do swoich upodobań za pomocą tysięcy bezpłatnych i płatnych motywów. Funkcjonalności strony dodaje się natomiast za pomocą bezpłatnych lub płatnych wtyczek. 

WordPress rozwija się stale, dzięki czemu masz gwarancję dostępu do aktualnych dodatków, a także wsparcie społeczności, która każdego dnia buduje lub rozbudowuje swoje strony na WP. 

Aby zacząć budować stronę, wystarczy:

1. Zakupić domenę
2. Zakupić hosting

3. Połączyć domenę z hostingiem oraz uruchomić SSL

4. Zainstalować WordPressa

5. Przejść do kokpitu i zacząć tworzyć! 

W jakich przypadkach lepiej zlecić wykonanie strony niż budować ją samodzielnie?

Przede wszystkim wtedy, gdy nie masz czasu na samodzielne jej tworzenie. Dla osób początkujących, zbudowanie pierwszej strony na WordPressie może zająć nawet kilka miesięcy. Oczywiście wszystko zależy od stopnia zaangażowania w projekt i poświęconego czasu, lecz weź pod uwagę także czas potrzebny na przyswojenie wiedzy na temat motywów, działania wtyczek, bezpieczeństwa WordPressa, czy obsługi edytora wizualnego.

Aby podjąć dobrą decyzję, skalkuluj swój czas na co najmniej 60h pracy nad stroną. Sprawdź, czy w tym czasie zajmując się swoją działalnością nie jesteś w stanie zarobić więcej. Weź także pod uwagę, że samodzielne zbudowanie strony nie zawsze może skończyć się sukcesem. Może być bowiem tak, że w trakcie procesu dojdziesz do wniosku, że dalsze prace musisz zlecić już specjaliście. 


Przemyśl także aspekt stopnia zaawansowania strony. Jeżeli potrzebujesz jedynie wizytówki z ofertą, portfolio, mapką dojazdową i kontaktem, projekt będzie prostszy do wykonania, niż np. zbudowanie i konfiguracja sklepu internetowego. Sklepy wymagają bowiem integracji np. z bramką płatności, kurierem, hurtownią, czy magazynem. Przy sklepach należy przede wszystkim rozważyć dobro i bezpieczeństwo przyszłych klientów, dlatego rekomenduję skorzystanie z pomocy specjalistów. 

Zlecenie strony internetowej – od czego zacząć?

Wybór odpowiedniego wykonawcy strony WWW to trudna sztuka. Zanim przejdziesz do tematu, zastanów się nad kilkoma kwestiami, które usprawnią proces wyceny strony WWW, a także dalszej jej budowy:

1. Zastanów się i zapisz jaki cel ma realizować strona WWW.

2. Weź kartkę papieru i narysuj prostą strukturę strony głównej – umieść na projekcie logotyp, menu, bloki z treścią, czy grafiki. Zachęcam byś nie pomijał tego kroku. Rysując często można uświadomić sobie faktyczne potrzeby, czy preferencje wizualne. 

3. Zastanów się ile zakładek ma posiadać twoja strona

4. Przejrzyj strony swojej konkurencji lub szerzej, branży. Zanotuj sobie kilka przykładowych adresów stron, które wpadły ci w oko. 

5. Zastanów się, czy dasz radę samodzielnie przygotować treści na stronę oraz grafiki. Twórca witryny na pewno cię o to zapyta na początku współpracy.

6. Jeżeli jeszcze nie posiadasz identyfikacji wizualnej, zleć wykonanie profesjonalnego logotypu, dobranie kolorów i fontów (brandbooka).

Jak wybrać wykonawcę strony?

Zanim przejdziesz do wyboru wykonawcy strony, najpierw musisz znaleźć potencjalnych kandydatów. Gdzie szukać twórcy strony? Sprawdź jakich odpowiedzi udzieliło 250 klientów stron WWW biorących udział w badaniu ankietowym prowadzonym przez LH.pl. Wszystkie z przebadanych osób zlecały wykonanie strony WWW w ciągu ostatniego roku.

Jak znalazłeś/-aś wykonawcę swojej strony WWW?
a) Przez polecenie znajomego: 50%

b) Przez stronę WWW wykonawcy: 24,3%
c) Na grupie na Facebooku: 16,3%

d) Poprzez portal ogłoszeniowy: 5%

e) Innymi metodami: 4,4%

Zatem… zapytaj znajomych! Zapytaj o rekomendacje, zapoznaj się z wykonanymi stronami. Niezależnie od tego, czy twórca wpadnie w twoje ręce z polecenia, czy też znajdziesz inną drogą, sprawdź czy posiada własną stronę, portfolio i opinie zadowolonych klientów. 

Ile kosztuje strona na WordPressie? 

To podstawowe i jednocześnie bardzo złożone pytanie. Cena strony zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od tego:
– czy zdecydujesz się powierzyć to zadanie freelancerowi, czy agencji interaktywnej;

– jakie doświadczenie ma wybrany twórca;

– jak zaawansowany jest projekt (strona wizytówka, blog, sklep internetowy);

– czy samodzielnie przygotujesz treści i grafiki;

– czy posiadasz już identyfikację wizualną;

– jakich funkcjonalności potrzebuje strona (wtyczki, integracje, dedykowane rozwiązania);

– czy strona będzie oparta o bezpłatny, czy płatny motyw na WordPressie;

– czy twórca strony oprze się o gotowe dodatki, czy samodzielnie będzie tworzył kod.

To zaledwie podstawowe czynniki, które wpływają na to ile kosztuje strona na WordPressie. Temat jest na tyle złożony, że postanowiliśmy w LH.pl poświęcić mu zaawansowane badanie na grupie 600 twórców stron oraz 250 klientów zlecających wykonanie witryny. Na podstawie badania napisaliśmy ebooka, Raport i analizę rynku twórców stron na WordPressie, do którego lektury bardzo cię zachęcam. Ankietowanych pytaliśmy między innymi o zakres wykonywanych prac, ceny, a także szczegóły współpracy.

W raporcie znajdziesz wiele porad na temat współpracy zlecającego z wykonawcą, a także opinie ekspertów: web developerów, specjalistów SEO, radców prawnych, specjalistów WordPressa. E-book dostępny jest za darmo do pobrania pod tym linkiem. 

Zlecić, czy wykonać samodzielnie?

Oba podejścia do budowy strony mają swoje plusy i minusy. Wykonując witrynę samodzielnie masz pełną kontrolę nad tym jak wygląda, a także możesz zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności. Po wykonaniu strony, zarządzanie nią nie powinno ci sprawiać trudności, a kokpit nie będzie miał przed tobą tajemnic. Weź jednak pod uwagę czas, który trzeba poświęcić na naukę budowania strony na WordPressie.

Zlecając wykonanie witryny zawsze ponosisz ryzyko, że wybrany twórca nie spełni twoich oczekiwań, a efekt finalny będzie odbiegał od twoich wyobrażeń. Korzystając z pomocy specjalisty koszt wykonania strony to min. 1500 zł, a częściej (w zależności od złożoności projektu), dużo więcej. Przy zlecaniu strony istnieje także ryzyko, że po jej otrzymaniu nie będziesz potrafił nią zarządzać, czy dodawać nowych treści. Koniecznie zwróć więc uwagę na to, czy wykonawca strony oferuje ci także szkolenie z jej obsługi.
Niewątpliwym plusem zlecenia witryny jest oszczędność czasu, a także większa pewność, że strona będzie wykonana zgodnie ze sztuką, będzie szybka i bezpieczna. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments