Zmiana przepisów wymusza na przedsiębiorstwach aktualizację regulaminów zamieszczonych w sklepach internetowych.
Podmiot gospodarczy, zarejestrowany jako działalność jednoosobowa uzyska nowe przywileje, które wcześniej dotyczyły tylko konsumentów, czyli na przykład:
- Możliwość skorzystania z rękojmi (dotyczy produktów zakupionych na fakturę, które nie są związane z charakterem zawodowym, wynikającym z przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej);
- Możliwość skorzystania z odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od zakupu (dotyczy produktów zakupionych na fakturę, które nie są związane z charakterem zawodowym, wynikającym z przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej).
“Charakter zawodowy” – jak to rozumieć?
Przeglądając rejestr na stronie CEiDG można zauważyć wykaz charakterystyki prowadzonego podmiotu. Wszystkie produkty, które nie zaliczają się do tej charakterystyki, nie są związane z charakterem zawodowym, więc podlegają nowym przepisom.
W jaki sposób można sprawdzić charakter działalności kupującego?
Informacje na temat przedsiębiorcy można sprawdzić na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) po wpisaniu na przykład NIP-u firmy.
Podmioty gospodarcze, które są zarejestrowane jako działalności jednoosobowe w dalszym ciągu nie podlegają ochronie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)
Wejście w życie nowych przepisów, to zmiana, która najbardziej dotknie sprzedawców – będą oni musieli egzekwować od podmiotów gospodarczych lub sprawdzając w CEiDG czy dana firma to działalność gospodarcza, czy spółka.
Regulamin sklepu internetowego będzie musiał zawierać odpowiednie informację o wprowadzonych zmianach. Nowe regulaminy będą musiały zawierać przesłania takie jak, między innymi:
- Definicja nowego klienta (podmiot gospodarczy jako konsument);
- Postanowienia dotyczące rękojmi;
- Informację o prawie odstąpienia od umowy.
W przypadku braku informacji o zmianie postępowania przy odstąpieniu od umowy. Klient (dokonujący zakupu jako konsument), będzie mógł skorzystać z okresu 12 miesięcy na odstąpienie od umowy, zamiast 14 dni. Sprzedawca będzie musiał także ponieść wszystkie koszty z tym związane, zwrócić koszt towaru oraz kosz transportu w dwie strony.